OLD SCHOOL EBM
På sitt andra album levererar Hecht en mer koncentrerad och genomtänkt oldschool EBM än debutens kantiga charm. Det är mer rakt på sak och mindre tveksamheter vilket ger albumet ett bra flyt. På hög volym är ”Disciplin” en välbehövlig vitamininjektion för alla basgångsfetischister.
Inför den här plattan blev enmansprojektet en duo. Mastermind Andreas Hellius har fått en ny lekkamrat i form av Erik Ångman (Göteborgselektronikerna, 20HZ) vilket främst hörs i de små smarta melodislingorna som dyker upp i låtarna och gör musiken mer lättsam och tilltalande.
Jag gissar att det dessutom har flutit på bättre i studion då Andreas har haft ett bollplank att testa idéer med, för jämfört med debuten är det mer rakt på sak och det känns som om skivan spelats in snabbt och smärtfritt. Det är i alla fall så det låter.
Andreas brölande röst i kombination med den hetsiga basen är inte för alla, men duon har min fulla uppmärksamhet från första tonen. Den här musiken talar direkt till primalhjärnan. Det är inget finlir, inga vita handskar eller komplicerade taktbyten.
Det är musik som ska spelas på hög volym eller inte alls.
Från öppningslåten Våldskapital till avslutande Jaegerdorff är det en halvtimme av ren energi. Många av banden (läs: de tyska) i den här genren som vi kan kalla Anhalt EBM har svårt att få till det här flytet, drivet i låtarna. Det blir bara ölmagat och trögt.
Hecht springer ut ur startboxen och bara låter det dra iväg.
Snyggt. Effektivt. Rakt.
Låt Våldskapital, Vaknar Till Liv och Nätter Av Stål förgylla din vardag, förfest, date eller barndop. ”Disciplin” är en bodykaramell som jag kommer återkomma till ofta det här året.
COPYRIGHT (C) 2024