OM SYNTH.NU

REDAKTIONEN

Synth.nu skapades 2004 av Sandra Dahl Friberg. Den första sajten hade databasfunktioner för att inloggade användare skulle kunna lägga in skivor, event, foruminlägg med mera. Dock var huvudsyftet då som nu

- att erbjuda läsning i form av recensioner, artiklar och intervjuer.

Bara det handlar om synthmusik.

 

Med åren har skribenterna varit många, men dagens redaktion består av Gustaf Hull, Benjamin Kristiansen, Henrik Kanatidis, Johan Wejedal, Erik Ångman, Martin Brandhill och Mattias Larsson. Alla med lång erfarenhet av synthmusik och alla är olika specialiserade inom den elektroniska musikens subgenres.

 

I början av 2015 tog  Gustaf över sidan efter att varit redaktör sedan 2007.

 

Allt arbete sker på ideell basis och alla kostnader finansieras privat. Alla skribenter gör detta av passionen till synthmusiken. Synth.nu är således inget företag utan drivs endast som ett oberoende "webzine".

Gustaf Hull

Redaktör & skribent

gustaf@synth.nu

 

Benjamin Kristiansen

Skribent

benjamin@synth.nu

 

Henrik Kanatidis

Skribent

henrik@synth.nu

 

Erik Ångman

Skribent

erik@synth.nu

 

Johan Wejedal

Skribent

johan@synth.nu

 

Martin Brandhill

Skribent & sociala medier

martin@synth.nu

 

Synth.nu - utseende 2004-2015 byggd och designad av Sandra Dahl Friberg.

Mattias Larsson

Skribent

mattias@synth.nu

 

COPYRIGHT (C) 2016